Ми звикли, що наші гаджети підключаються до інтернету за допомогою бездротових адаптерів. Смартфони, планшети, ноутбуки, навіть телевізори сьогодні мають засоби для виходу в глобальну мережу за допомогою радіохвиль. Це зручно й практично — чим менше дротів, тим легше прибирати, змінювати планування в домі й додавати нову техніку. Якщо вам подобається така ідея, необхідно знати, як вибрати роутер. Важливо враховувати не тільки поточні потреби, але й свої плани на майбутнє та перспективи розвитку технологій. Розповідаємо, як правильно організувати бездротове підключення до інтернету

Що таке роутер і в чому його відмінність від маршрутизатора?

Роутер (router) в перекладі з англійської — це і є маршрутизатор. Останній є приладом, який з’єднує між собою різні пристрої в локальній мережі та створює інтернет-маршрут, дозволяючи підключати їх до глобального трафіку. Чому ж ви можете почути про різницю між цими термінами? Просто так повелося, що в україномовній термінології роутерами називають саме бездротові маршрутизатори. Майже всі вони використовують технологію Wi-Fi (IEEE 802.11), хоча зустрічаються й екзотичні варіанти інших стандартів, наприклад, спеціалізовані моделі для охоронних систем і «розумного дому». 

Щоб точно сказати, що таке роутер, варто згадати й про те, що в нього можуть бути додаткові функції:

  • з’єднання двох і більшої кількості бездротових мереж на відстані. Наприклад, якщо ви хочете об’єднати мережі в різних квартирах чи офісах, роутери з достатньо потужними антенами дозволять вам зробити це без виходу в інтернет;
  • ретрансляція сигналу. Бездротові маршрутизатори можна з’єднувати послідовно, розширюючи зону їх покриття. Звичайно, з кожною наступною ланкою якість сигналу буде знижуватися, але передавати його на сотню метрів реально;
  • створення точки доступу до інтернету. Ця функція дуже схожа на базовий режим роботи роутера, як маршрутизатора. Але в нього є ключова відмінність — клієнтські пристрої підключаються до інтернету, але не до локальної мережі. Роутер автоматично блокує запити, що порушують це правило. Це ідеальний варіант для громадських місць — він забезпечує комфорт для відвідувачів без порушення правил кібербезпеки. 

Види роутерів за призначенням

У першу чергу характеристики маршрутизатора будуть залежати від того, де він буде встановлюватися. Щоб зрозуміти, який роутер краще купити, варто скористатися наступними рекомендаціями:

  1. У багатоквартирних будинках площа кімнат відносно невелика, але вони пронизані сотнями радіосигналів з сусідніх приміщень, які погіршують якість зв’язку. Тому оптимальним вибором для квартири буде дводіапазонний роутер з підтримкою частот 2,4 ГГц та 5 ГГц. Він стійкий до перешкод і дозволяє розвести клієнтські пристрої по різних каналах, уникнувши перевантаження. 
  2. Приватні будинки мають велику площу та товсті стіни, які придушують бездротові сигнали. Тому навіть найпотужніший маршрутизатор не зможе обслуговувати всі кімнати одночасно. Ідеальний роутер для приватного будинку має підтримувати технологію MESH, яка дозволяє кільком пристроям ретранслювати сигнал між собою, збільшуючи зону покриття та створюючи безшовну мережу.
  3. У громадських місцях, наприклад, у кафе чи магазинах, може знаходитися багато клієнтських пристроїв одночасно. Щоб правильно вибрати маршрутизатор, варто орієнтуватися на кількість одночасних підключень. Серйозним плюсом буде й підтримка технології MU-MIMO, що підвищує пропускну здатність мережі в умовах високих навантажень.

Технічні характеристики роутерів — на що звернути увагу

Антени роутера

При виборі зверніть увагу на два нюанси:

  1. Тип антен. Зовнішні дають потужніший сигнал, який поширюється на більшу площу. Внутрішні компактніше та дешевші. Якщо ви хочете вибрати роутер для дому площею від 60–70 кв.м., краще орієнтуватися на зовнішні антени, для смарт-квартири на 30 кв.м. — внутрішні. 
  2. Кількість антен. Загальне правило — чим більше, тим краще. За умови підтримки технології MIMO якісний роутер з великою кількістю антен зможе оптимально розподіляти сигнали клієнтських пристроїв між каналами. Це дозволить  кожному з них зберігати високу швидкість підключення навіть при великому навантаженні. Якщо ви плануєте підключати до домашнього роутера більше ніж 8 пристроїв, у нього має бути принаймні 2 антени на кожну доступну частоту. 

На практиці, в одному ціновому сегменті, зовнішні антени роутера працюють на більшу відстань ніж внутрішні. Також Wi-Fi у гаджетах, мають меншу дальність дії, ніж антени маршрутизаторів. Тобто ваш гаджет може бачити мережу супер-пупер роутера, але не може з нею нормально працювати, бо в гаджеті є стандартний по нормах бездротовий модуль, з невеликими внутрішніми антенами.  Тому в двоповерхових будинках краще використовувати два окремі Wi-Fi (з’єднані між собою кабелем), ніж один дорогий.

Діапазон покриття та швидкість

Щоб з’ясувати, який роутер краще та правильно вибрати обладнання, варто звернути увагу на те, який саме стандарт Wi-Fi він підтримує:

  • 802.11n (4 покоління) — тільки діапазон 2,4 ГГц. Пропускна здатність до 150 Мбіт/с на канал. Це бюджетні моделі, які вже вважаються застарілими. Вони підійдуть для нескладної роботи та для перегляду соцмереж зі смартфонів;
  • 802.11a/c (5 покоління) — дводіапазонні WiFi-роутери, що працюють на частотах 2,4 та 5 ГГц. Можуть мати пропускну здатність до 800–1200 Мбіт/с залежно від конфігурації. Зверніть увагу — кожен діапазон розпізнається клієнтським пристроєм, як окрема мережа. Сьогодні це доступний клас маршрутизаторів, за який варто доплатити незначні гроші;
  • 802.11ax (6 покоління) — дуже популярні потужні роутери. Завдяки пропускній здатності до 2–3 Гбіт/с вони підійдуть абсолютно для всіх задач — у тому числі для онлайнових ігор, перегляду відео в роздільній здатності 8K та роботи з віртуальною реальністю. Якщо вам потрібен гігабітний роутер під топовий тарифний план провайдера, вам варто вибрати Wi-Fi-маршрутизатор саме такого типу;
  • 802.11be (7 покоління) — інноваційний стандарт, який почне масово поширюватися з 2026 року. Такі вайфай-роутери працюють в трьох діапазонах — 2,4 ГГц, а також 5 та 6 ГГц. Вони дозволяють об’єднувати ці канали, отримуючи феноменальну пропускну здатність до 10–20 Гбіт/с. 

Швидкість бездротової передачі

  • Теоретична. Загальна пропускна здатність, яку маршрутизатора. Переважно зазначається на коробці великим шрифтом (наприклад, 300–3000 Мбіт/с).

  • Канальна. Це максимально можлива пропускна здатність, між роутером та підключеним до нього пристрою з врахуванням сумісності їх характеристик.
  • Реальна. Через радіоперешкоди, фізичні завади, зашумленість радіоефіру може відбуватися втрата пакетів. Тому реальна швидкість бездротового з’єднання може бути в 2-3 рази менше від канальної.
  • Швидкість завантаження. Виробники роутерів та провайдери використовують термін швидкості обміну інформацією в мегабіт за секунду (Мбіт/с), а при завантаженні в програмах інформація завантажується в мегабайтах за секунду (МБ/с).  Мегабайт складається із 8 мегабіт.

Порти  

Пропускна здатність портів

Коли ми казали, що це таке, роутер, то згадували саме про бездротові мережі. Але майже всі моделі на ринку можуть підтримувати й роботу дротових мереж. Для цього в них передбачені порти Ethernet. Вони підходять для підключення відеокамер, панелі управління «розумним будинком» та інших пристроїв, які мають бути захищеними від перешкод і стабільно працювати в будь-якому сценарії.

Щоб правильно вибрати WiFi-роутер, зверніть увагу на кількість портів. Вона має відповідати вашим потребам, тобто кількості пристроїв, які потребують захищеного з’єднання, нечутливого до зовнішніх перешкод. Варто також уточнити пропускну здатність цих роз’ємів. Залежно від моделі роутера, вона може дорівнювати 100 Мбіт/с чи 1000 Мбіт/с (1 Гбіт/с). Перший варіант підійде для різноманітних контролерів, панелей управління, другий — для ПК, телевізорів, камер високої роздільної здатності й мультимедійних систем. 

Кількість портів

Якщо ви плануєте підключати стаціонарні пристрої (компютер, Smart TV, відеокамери) до роутера за допомогою кабелів зверніть увагу, що деякі моделі роутерів мають 2-4 LAN порти. Продумайте свої перспективи наперед.

Додаткові функції

При виборі дорогого роутера вимогами до його функціональності також можуть бути:

  1. Можливість створення хмарного сховища. Підключивши флешку чи жорсткий диск до USB-порту, ви зможете отримувати доступ до них з будь-якої точки світу. 
  2. Підтримка додаткових підсилювачів. Встановлюючи таке додаткове обладнання, ви підсилюєте дальність передавача. 
  3. Додаток віддаленого керування через смартфон. Легкість налаштувань та зручність управління, перегляду стану всіх підключених клієнтських пристроїв.
  4. «Батьківський контроль» — дозволяє налаштувати, в які години та які пристрої можуть підключатися до мережі. А також створити список заборонених сайтів.
  5. Можливість створення гостьової мережі. До цієї мережі можна підключати гостей, щоб не відкривати доступ до основної мережі будинку.
  6. Підтримка PoE отримання або передача живлення через кабель Ethernet.

Як вибрати роутер для приватного будинку?

Щоб вибрати для будинку інтернет-роутер, зверніть особливу увагу на можливість розширення зони покриття мережі за допомогою додаткових пристроїв. Наприклад, модель Tp-Link Archer C6 підтримує технологію OneMesh. Вона дозволяє об’єднати кілька маршрутизаторів, підсилювачів і ретрансляторів у панелі управління за пару хвилин. Вам не знадобляться спеціальні технічні знання — достатньо вибрати відповідну опцію та натиснути кнопку WPS на кожному пристрої.

Як вибрати роутер для квартири?

У багатоквартирному будинку дуже важливими будуть стійкість до перешкод і безпека. Один з кращих роутерів для квартириTP-Link EC220-G5. Завдяки підтримці технології Beamforming він генерує сигнал у вигляді променя, направленого до клієнтського пристрою. Це забезпечує високу швидкість передавання даних навіть в умовах, коли поруч знаходиться багато інших джерел радіовипромінювання. 

Який роутер краще купити для офісу та бізнес потреб?

У громадських місцях важлива кількість одночасних підключень. Якщо ви вирішуєте, який роутер вибрати для великого офісу, підприємства, зверніть увагу на модель Ruckus ZoneFlex 7372. Ці точки доступу мають запатентовані адаптивні антени, щоб забезпечити найкращу бездротову продуктивність та формуванням променя передачі, щоб надати клієнтам до 4-кратного покращення продуктивності Wi-Fi, в порівнянні зі звичайними роутерами, та здатність опрацьовувати 500 клієнтів мережі.

Gaziknet пропонує Ruckus ZoneFlex 7372 у вживаному стані, але цей роутер залишається №1 у виборі ІТ-компаній та великих бізнесів завдяки своїй надійності та високим характеристикам. Ви можете бути впевнені, що отримуєте пристрій, який продовжує відповідати найвищим стандартам якості та продуктивності, що робить його ідеальним вибором для вашого бізнесу.

Популярні моделі роутерів та ціни на роутери

Інтернет-провайдер Gaziknet пропонує роутери відомих та перевірених роками виробників — TP-Link, Ruckus, MikroTik та інших. Скориставшись його каталогом, ви можете вибрати WiFi-маршрутизатор за стандартом бездротового зв’язку, швидкістю передавання даних, підтримкою певних технологій і ціною. Вартість мережевого обладнання починається від 1050 грн. Щоб уточнити, як обрати роутер, який буде відповідати всім вашим потребам, зв’яжіться з нашими спеціалістами за телефоном +38 (067) 341-88-96.